PREDSTAVLJANJE KNJIGE BRATISLAVA LJUBIŠIĆA ZVEZDANI ČASOVI UMETNOSTI

21.09.2015

Malo je istoričara umetnosti, pogotovu u ovo vreme, koji su tako pomno i brižljivo pratili domaću i stranu likovnu scenu kao što je sada, nažalost već, pokojni Bratislav Bata Ljubišić. Formiran kao istoričar umetnosti i likovni kritičar u vreme vrsnih profesora na Katedri za Istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, od kojih je mnogo toga naučio, Ljubišić se svojim kritikama u praćenju izložbi i umetničkih događanja uključio vrlo rano u profesionalni život umetnosti. Ceo radni vek je proveo u Radiju, bio urednik u Drugom programu Radio Beograda, pa i onda kada je otišao u penziju samo nominalno, njegove priloge pratili smo na talasima Radija u emisiji Kulturni krugovi. Pored govornih tekstova Ljubišić je i pisani trag ostavljao u nizu publikacija, časopisa, novina, knjiga. Kao pokretač i glavni urednik časopisa LIKOVNI ŽIVOT, koji je godinama izlazio, Bata je, tako smo ga iz milošte zvali, pružao šansu mnogobrojnim i renomiranim istoričarima umetnosti kao i početnicima da objavljuju tekstove. LIKOVNI ŽIVOT je bio, kada se časopis UMETNOST potpuno ugasio, jedini i za našu kulturu izuzetan doprinos. Na tom mu i na mnogočemu još hvala.

Pored kritika, eseja i drugih tekstova, Ljubišić je imao i jedan specifikum. Osmislio je i pisao radijodrame o važnim i značajnim umetničkim ličnostima naše i svetske kulture, a naslovi su bili, pomenimo samo neke: Pronađene stvari, Milan Kašanin; Pred licem istorije, Lazar Trifunović; Bela boja Vizantije, Miodrag Rogić; Poetika prostora – život i delo Stojana Ćelića; Deset italijanskih godina Domenikosa Teotokopulosa i da ne ređamo dalje. ZVEZDANI ČASOVI na talasima Drugog programa Radio Beograda bile su kultne emisije u kojima je Ljubišić kao neki režiser davao uloge umetnicima da (kroz njegov tekst), govore o svojoj umetnosti. A umetnike su zamenili glumci koji su ove tekstove izgovarali.